Na d naslovom Obdobje snemanj je možno izbrati leto snemanja, ki ga bo pregledovalnik prikazoval. Ob kliku gumba več se nam prikaže celoten seznam let snemanj. Na spodnji siki je prikazan celoten seznam.
Pri pregledu terena se nam prikaže rastrska karta digitalnega modela reliefa zgrajenega iz uvoženih podatkov snemanj LiDAR.
Na spodnji sliki je viden prikaz terena ob izbiri sloja Senčenje.
Teren je obarvan s sivo barvo, odvisno od orientacije terena.
Vsi ustvarjeni rastrski sloji omogočajo podroben vpogled v stanje vegetacije znotraj sistema VegeLine. Ob kliku gumbov Visoka, Srednja ali Nizka nad naslovom Vegetacija se nam v osrednjem oklnu odpre sloj vegetacije, ki so ga izbrali. V primeru, da v oknu ne vidimo nobenega sloja, na tistem območju sloj ali ni generiran ali pa se terenu moremo bolj približat.
Območje ogroženosti nam prikazuje preseženo višino dovoljenih višin vegetacije. Z izbiro gumba Dovoljene višine bomo v osrednjem oknu videli prikaz sloja dovoljenih višin, ki nam pove maksimalno dovoljeno višino na tistem območju.
Gumba za vklop slojev ogroženosti srednje in visoke vegetacije sta Srednja vegetacije in visoka vegetacije nad naslovom Ogroženost v meniju.
Dovoljene višine | Srednja vegetacija | Visoka vegetacija |
---|---|---|
Pregled napovedi vegetacije naredimo prvo z izbiro leta nad naslovom Čas stanja vegetacije. Z klikom na gumb več se nam prikaže celoten seznam napovedi, ki prikazan na spodnji sliki.
V kolikor napovedi niso na voljo, morejo biti generirane s pomočjo modulov oziroma v nadzorniški aplikaciji.
—————————— | —————————— |
---|---|
Napovedi digitalnega modela višin vegetacije vidimo v zgornji tabeli, pri čemer je na sliki predstavljena napovedana vegetacija za določeno leto.
Rastrska karta ažurnosti digitalnega modela višin predstavlja podatke, pri čemer vsak slikovni element predstavlja zadnji datum snemanja na podani lokaciji. Na sliki je viden prikaz ažurnosti vegetacije.
Do prikaza pridemo s izbiro slojev Visoka vegetacija, Srednja vegetacija ali Nizka vegetacija nad naslovom Ažurnost.
Ažurnost je predstavljena z barvno paleto, pri čemer različne barve predstavljajo različna leta. Na splodnji sliki je primer barvne palete. Rdeča barva predstavlja leto 2017, zelena pa leto 2022.
Identifikacijo objektov vidnih vektorskih slojev sprožite z desnim klikm na zemljevid in izberete “Prikaži vrednosti geoobjektov”
Identifikacijo vrednosti vidnih rastrskih slojev sprožite z desnim klikm na zemljevid in izberete “Prikaži vrednosti vidnih slojev”. Na zemljevidu se označi točka v kateri se identificirajo vrednosti in nato se v novem oknu prikaže seznam vrednosti rastrskih slojev v točki.
Predstavitev rastrskih slojev ter prečnega prereza terena omogoča tudi 3D pregledovalnik. V osnovnem pogledu vidimo teren, omejen z minimalno in maksimalno koordinato. Na terenu so prikazane srednja in visoka vegetacija, ki so prikazane z barvno paleto Viridis.
Podprti elementi vizualizacije so sledeči:
Osnovno kontrola pogleda je opravljena z miško in tipkovnico. Premik rotacije kamere izvedemo z levim klikom miške, premikamo pa se s pomočjo akcij na tipkovnici.
Sprožene akcije ob pritisku posamezne tipke so:
W
- premik kamere naprejS
- premik kamere nazajA
- premik kamere levoD
- premik kamere desnoQ
- premik kamere nižjeE
- premik kamere višjeR
- ponastavi stanje 3D pregledovalnikaC
- sprememba pogledaZnotraj pregledovalnika je s pomočjo menija možna kontrola posameznih elementov kot tudi nastavljanje kamere, prečnega prereza, grafičnih elementov in meritev.
Prvih osem gumbov je namenjenih prikazu oziroma skritju posameznega dela vizualizacije. Gumb deluje v primeru, da so potrebni rastrski sloji za prikaz elementa na voljo. Simulacija se naloži šele od izbiri leta simulacije v glavnem oknu pod zavihkov rastrske karte.
Prosojnost prostorskega filtra se nastavi z gumbom “Prosojnost filtra”.
Gumbi “Prikaži”, “UI” in “Prikaži meritve” se navezujejo na prikaz prečnega prereza v 3D pregledovalniku.
Na sliki je prikaz prečnega prereza, do katerega pridemo s pritiskom tipke C
oziroma s pritiskom gumba Premakni pogled. Vidna pa je tudi meritev, ki smo jo naredili z držanjem desnega gumba na miški ob njenem premiku.
Prikaza meritve se najlažje znebimo z desnim klikom.
Do 3d prikazovalnika se pride tudi pod zavihkom Načrtovani posegi, kjer se po izbiri ene ali večin razpetin klikne na gumb 3D vizualizacija, ki se nahaja v meniju Omrežje ELES.