🗃️ Viri podatkov

Snemanja lidar

Komponenta prikazuje seznam konfiguriranih podatkovnih virov snemanj sistema in vpogled v stanja datotek .las. Za vsak element v seznamu vidimo naslednje lastnosti:

Stolpec Opis
Akcije Interaktivne operacije za delo s snemanji, kot so prenos, predogled, vstavljanje in odstranjevanje posnetka iz podatkovne baze.
Ime Ime posnetka lidar.
Stanje Stanje posnetka. Možna stanja so: Nov, Spremenjen, Odstranjen, Premaknjen, Ni sprememb
Registriran v PB Prikazuje ✔, če je posnetek vstavljen v podatkovno bazo. Stanje v PB lahko upravljamo preko akcij
Velikost Prikazuje velikost datoteke v MB
Koordinatni sistem Prikazuje trenutno izbran koordinatni sistem. Administrator lahko vstavi posnetek v podatkovno bazo preko akcij za koordinatna sistema D96/TM (3794) in D48/GK (3912)
Datum spremembe Datum spremembe datoteke
Identifikator Enolični identifikator posnetka, ki ga sistem uporablja kot primarni ključ
Pot Relativna pot posnetka glede na “rootPath” v podatkovnem viru

Komponenta prikazuje datoteke podatkovnih virov po posameznih zavihkih.

❗ Posnetki, ki niso registrirani v PB se ne obdelujejo samodejno s strani aplikacije.

❗ Seznam novih snemanj je potrebno osvežiti ročno preko gumba osveži, ki ga najdemo v glavi tabele. Pri tem se osvežijo se podatki za vse omogočene podatkovne vire.

Administrator ima možnost dodajanja in odstranjevanja posameznih posnetkov v sistem, katere želi da se uporabljajo pri kasnejših obdelavah. Na tak način je zagotovljena podrobna kontrola nad uporabljenimi snemanji in omogoča postopno dodajanje novih snemanj. V nasprotnem primeru pa nad seznamom najdemo gumba “➕” in “➖”, ki vstavita ali odstranita vsa snemanja iz podatkovne baze. V primeru odstranjevanja se .las iz datotečnega sistema ne pobrišejo.

Podatkovne vire snemanj dodajamo preko statične konfiguracijske datoteke. Več o konfiguraciji najdemo v Konfiguracija podatkovnih virov lidar (LidarDataSources)

Podatkovni sloji

Podatkovni viri prikažejo opis podatkovnih virov sistema VegeLine kot so prenosno omrežje, omejitve, ZGS in ARSO, ter načini manipulacije z njimi.

Gumba pod stolpcem Akcije omogočata brisanje in urejanje posameznega podatkovnega vira.

Osnovno Povezovanje atributa z imeni Urejanje atributov

Pod Osnovno urejamo osnovne informacije o podatkovnem viru, kot so ime, vrsta, format ter vrsta replikacije. Nastavljamo pa tudi avtomatsko osveževanje. Naslednji zavihek, Povezovanje atributov z imeni poveže ime z atributom podatkovnega vira. Urejanje atributov preimenuje izbran atribut za urejanje.

Pomembna stolpca v tabeli podatkovnih virov sta tudi Dosegljiv in Omogočen, preko katerih vidimo, če so določeni podatkovni viri sploh na voljo ali pa do problema pride, ker niso omogočeni.

Nov podatkovni sloj

V zavihku Novo lahko dodamo nov podatkovni vir.

Na spodnji sliki vidimo vnosno polje za ustvarjanje novega podatkovnega vira.

V kolikor smo pri ustvarjanju vira naredili napako, lahko to napako popravimo v zavihku Pregled, ki je bil opisan višje.