📑 Podatkovni viri
Podatkovni viri opisujejo podatkovne vire sistema VegeLine kot so prenosno omrežje, omejitve, ZGS in ARSO, ter načini manipulacije z njimi.
Prenosno omrežje
- Podatki ELES
- Točkovni sloj daljnovodnih mest (centroidi)
- Linijski sloj osi daljnovodov
- Modeli vodnikov daljnovodnih sistemov v PLS-CADD
- Ploskovni sloj območij centrov za infrastrukturo in prenos omrežja ELES
- Ploskovni sloj varovalnih pasov
- Linijski sloj daljnovodnih razpetin
Omejitve
Omejitve so v sistemu VegeLine predstavljene s pomočjo prostorskih slojev.
-
Natura 2000
- Natura 2000 je evropsko ekološko omrežje, namenjeno ohranjanju biotske raznovrstnosti. Temelji na Direktivi o pticah in Direktivi o habitatih.
-
Varovalni gozdovi
- Varovalni gozdovi so gozdovi, ki varujejo zemljišča usadov, izpiranja in krušenja, gozdovi na strmih obronkih ali bregovih voda, gozdovi, ki so izpostavljeni močnemu vetru, gozdovi, ki v hudourniških območjih zadržujejo prenaglo odtekanje vode in zato varujejo zemljišča pred erozijo in plazovi, gozdni pasovi, ki varujejo gozdove in zemljišča pred vetrom, vodo, zameti in plazovi, gozdovi v kmetijski in primestni krajini z izjemno poudarjeno funkcijo ohranjanja biotske raznovrstnosti ter gozdovi na zgornji meji gozdne vegetacije. Mad varovalne gozdove pa štejemo tudi gozdove s posebnim namenom z izjemno poudarjeno raziskovalno funkcijo so gozdni rezervati. To so gozdovi, ki so zaradi svoje razvojne faze in dosedanjega razvoja izjemno pomembni za raziskovanje, proučevanje in spremljanje naravnega razvoja gozdov, biotske raznovrstnosti in varstva naravnih vrednot ter kulturne dediščine.
-
Vodovarstvena območja
- Namen vodovarstvenih območij in z njimi povezanih vodovarstvenih režimov na teh območjih, je varovanje pitne vode, ki se uporablja za javno oskrbo prebivalstva ali pa je tej javni oskrbi namenjena v bodoče. Zaradi različne stopnje varovanja se v vodovarstvenem območju poleg območja zajetja lahko oblikujejo notranja območja.
-
Naravne vrednote
- Glede na zakonodajo, se del narave določi za naravno vrednoto na osnovi strokovnih meril vrednotenja s primerjanjem njegovih lastnosti z lastnostmi drugih delov narave, ki so glede na značilnosti naravnih pojavov in naravnih oblik med seboj primerljivi. Naravne vrednote so določene z navedbo naslednjih podatkov:
- identifikacijska številka,
- ime naravne vrednote,
- razvrstitev na naravno vrednoto državnega ali lokalnega pomena,
- kratka oznaka naravne vrednote,
- opredelitev zvrsti naravnih vrednot in
- geografska opredelitev lokacije naravne vrednote z Gauss-Kruegerjevimi koordinatami.
ZGS
ZGS vključeni sloj so:
- Gozdni sestoji
- Varovalni gozdovi
ARSO
Sloji, vključeni iz sistema ARSO so sledeči:
- Pedološka karta Slovenije
- Predstavljajo temeljne podatkovne zbirke o naravnem viru Slovenije.
- Povprečna letna temperatura zraka
- Povprečna letna višina korigiranih padavin
- Povprečno trajanje sončnega obsevanja